Yaygın Klavye Yazma Sorunları ve Çözümleri

Bir kağıda yazmak gibisi yoktur, sadece yazdığınızı düşündüğünüz şeyi gerçekten yazmadığınızı bulmak için! Özellikle işiniz ya da ödeviniz için son teslim tarihindeyseniz, sizi çıldırtabilecek bir klavyeyle karşılaşabileceğiniz birkaç sorun var. Panik yapmayın! Çözüm muhtemelen basit.

Bazı Harfler Yazmıyor

Bazen birkaç tuşun altına küçük bir parça sıkışabilir. Belirli bir harfin yazmayacağını tespit ederseniz, basınçlı hava silgi kullanarak ve tuşa yavaşça üfleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Düğmeler Yapışıyor

Klavyeler bazen çok kirlenir, özellikle atıştırma ve yazmaya eğiliminiz varsa. Bir klavyeyi kendiniz temizleyebilirsiniz (dizüstü bilgisayar veya masaüstü), ancak bir profesyonel tarafından temizlenmesi daha güvenli olabilir.

Klavyedeki numaralar yazmıyor

Tuş takımınızın yanında, pedi açıp kapatan bir “sayı kilidi” düğmesi vardır. Numaralarınız yazmazsa, muhtemelen bu düğmeye yanlışlıkla basmışsınızdır.

Harfler Sayıları Yazıyor

Kelimeleri yazıp görünen sayılardan başka bir şey görmemek korkutucu olabilir! Bu muhtemelen kolay bir problemdir, ancak çözüm her tür dizüstü bilgisayar için farklıdır. Sorun şu ki, “numlock” açık, bu yüzden kapatmanız gerekiyor. Bu bazen FN tuşuna ve NUMLOCK tuşuna aynı anda basılarak yapılır.

Harfler Birbirinin Üzerine Yazıyor

Bir belgeyi düzenliyorsanız ve kelimelerin arasına eklemek yerine aniden kelimelerin üzerine yazdığınızı görünce şaşırırsanız, yanlışlıkla “Insert” düğmesine bastınız. Sadece tekrar basmalısınız düzeltmek için. Bu tuş bir işlevdir, bir kez basmak metin eklemesine ve tekrar basmak metnin yerini almasına neden olur.

İmleç Atlıyor

Bu, en sinir bozucu sorunlardan biridir ve Vista veya Windows XP ile bir dizüstü bilgisayar kullanmakla ilgili gibi görünüyor. Olası bir çözüm, dokunmatik yüzey ayarlarınızı ayarlamaktır. İkincisi, “giriş sırasında dokunmayı devre dışı bırakabilirsiniz.” XP ile bu seçeneği şurada bulabilirsiniz.:

  • Denetim masası
  • Fare
  • Gelişmiş
  • Gelişmiş özellik ayarları
  • Dokunma ve özellik ayarları
  • Dokunma ayarları
  • Dokunmayı devre dışı bırak

Bu işe yaramazsa, metin yazarken dokunmatik yüzeyinizi devre dışı bırakmak için geliştirilmiş bir yardımcı program olan Touchfriez’i yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Metin Gizemli Bir Şekilde Kayboluyor

Yanlışlıkla bir metin bloğunu vurgularsanız ve herhangi bir harf yazarsanız, yazarken seçili olanların tümünü değiştirirsiniz. Bu bir anda gerçekleşebilir, çoğu zaman farkına bile varmadan. Metninizin çoğunun kaybolduğunu görürseniz, metninizin yeniden görünüp görünmediğini görmek için “geri al” işlevine birkaç kez basmayı deneyin. Değilse, başladığınız yere geri dönmek için her zaman yinele”ye basabilirsiniz.

Klavye Tuşları Çalışmıyor

Bu yaygın bir sorun değil, ancak gerçekleştiğinde, tuşların bir kısmı veya tamamı çalışmayı durdurur veya klavyenin arkadan aydınlatma gibi bazı özellikleri çalışmayı durdurabilir. Bu, düşük bir pilden kaynaklanabilir, bu yüzden bilgisayara takmayı deneyin. Ayrıca klavyede biriken kirler sebep olabilir. Tuşlar arasında basınçlı hava kullanın ve klavyenin bir süre kurumasını bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra tekrar kullanmayı deneyin.

Bir Cevap Yazın