Sık kullanılan SEO terimleri ve anlamları

İnternetin giderek popülerleşmesi, insanların aradıkları tüm bilgiye arama motorlarından ulaşmaya çalışmaları sonucunda, arama yapan insanlara ulaşabilmek için arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer almak herkesin hayali oldu.

Arama motorlarının arama yaparken gözettiği bazı ilkelerin söz konusu. Web sayfası içeriklerinin bu ilkelere uygun tasarlanması zorunluluğunu ortaya çıktı ki, bu işleme Search Engine Optimisation (arama motoru optimizasyonu) yani SEO denmektedir.

Sık kullanılan SEO terimleri

SEO, yani arama motoru optimizasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için öncelikle bu alanda kullanılan bazı temel terimleri bilmek gerekir. O halde, en çok kullanılan seo terimleri nelerdir? Aşağıda bu konuya yeni başlayanlar için küçük bir liste bulabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu konusunda daha detaylı bir ön bilgi isterseniz şu yazıyı önerebilirim. Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir, neden önemlidir, nereden ve nasıl başlanır? Aşağıda SEO konusunda sık kullanılan terimlerin anlamlarını listeleyeceğiz.

Domain

Siteye ulaşmak için kullanılan adrestir. Alan adı ve uzantı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Domain size sadece bir ismin kullanım hakkını verir. Sitenizi hazırlayabilmek için bir de hostinge ihtiyacınız olacak.

Hosting

Siteye ait tüm kodların tutulduğu web sunucuları. Bu sunucuları size sağlayan firmalara hosting firmaları denir. Hosting firmaları bir bilgisayarı yüzlerce siteye parça parça kiralayarak size sitenizin çalışması için gerekli altyapıyı verir.

On Page SEO

Arama motoru optimizasyonu sağlamak için site içerisinde yapılan çalışmalar. Sitenin arama motorlarının beklentilerine uygun olarak revize edilmesi.

Off Page SEO

Arama motoru optimizasyonu için hazırlanan site dışında yapılan çalışmalar (sosyal medya tanıtımları, backlink çalışmaları vb.).

Trusttrank

Arama motorları bazında sitenin güvenilirlik puanı.

Backlink

Başka siteler üzerinde sizin sitenize verilen bağlantılar.

Disavow

Siteye verilmeye çalışılan zararlı backlinkleri reddetme işlemi.

Outlink

Sitenizden başka sitelere verilen bağlantılar.

Spam

Arama motorlarını yanıltmak yoluyla görünürlüğü artırmak amacıyla yapılan çalışmalar.

Pagerank

Google tarafından web sayfalarına, bu sayfalara verilen bağlantılara göre verilen puan. (Bir süredir bu değer artık güncellenmiyor fakat halen aramalardaki önemi sürüyor.)

Pagerank Güncellemesi

Google’ın pagerank puanlarını periyodik olarak yenilemesi işlemi. (Bir süredir bu değer artık güncellenmiyor fakat halen aramalardaki önemi sürüyor.)

Fake PR

Bazı sitelerin gerçeği yansıtmayan pagerank puanları. Çeşitli yöntemlerle sitenin PR değerinin daha yüksek görünmesi sağlanabiliyor fakat sıralamalarda bu durumun hiçbir katkısı yok.

Hit

Sitenin belirli dönemler için saptanan ziyaretçi sayısı.

Filtre

Uygun olmayan yöntemlerle yapılan optimizasyon çalışmaları nedeniyle Google tarafından siteye verilen ceza.

Keyword

Sayfaya ilişkin anahtar kelimeler.

Keyword Denisty

Anahtar kelimenin sayfa içeriğinde kullanım yoğunluğu.

Meta Tag

O sayfanın ilişkili olduğu alanları açıklayan kodlar. Bir kısmı sayfa içeriğinde görünmemesine rağmen arama motorları için önemlidir.

Bir Cevap Yazın